با ظهور رمزارز چیا (Chia)، ماینرهای چینی با عجله در حال جمع‌آوری تک‌تک هارددرایوها و SSD‌های بازار هستند. برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال، امکان استخراج چیا ازطریق پردازنده‌ی مرکزی یا کارت گرافیک یا مدار مجتمع ای‌سیک وجود ندارد. به‌نوشته‌ی تامز هاردور، علاقه‌مندان به چیا باید فرایند ماینینگ این رمزارز را ازطریق حافظه‌ی ذخیره‌سازی انجام دهند و دقیقا همین‌جا است که هارد درایوها و درایوهای SSD وارد معادله می‌شوند.

برخلاف بیت کوین که متکی‌بر الگوریتم اثبات کار است، چیا از مدل اثبات فضا و اثبات زمان استفاده می‌کند. طبق گزارش‌ها، چیا رمزارزی سازگار با محیط‌زیست است. برام کوهن، مخترع بیت‌تورنت‌، رمزارز چیا را به‌منظور استفاده از فضای خالی در دستگاه‌های ذخیره‌سازی تولید کرده است. دلیل اصلی وابستگی چیا به دستگاه‌های ذخیره‌سازی این است که هارد‌درایوها و درایوهای SSD انرژی کمتری مصرف می‌کنند و دردسترس‌تر و ارزان‌تر هستند. در مقام مقایسه، استخراج بیت کوین یا اتریوم در مقیاس بزرگ باعث مصرف برق بسیار زیادی می‌شود.

طبق گزارش HKEPC، ماینرها هم‌اکنون در حال خرید انبوه هارد‌درایوهایی هستند که ظرفیتشان به چهار تا ۱۸ ترابایت می‌رسد. افزایش ناگهانی خرید هارددرایو درنهایت باعث می‌شود تعدادشان در بازار کم و قیمتشان گران شود. در هنگ‌کنگ انتظار می‌رود قیمت هارد‌درایو و درایو SSD بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار هنگ‌کنگ (تقریبا ۲۶ تا ۷۷ دلار آمریکا) افزایش یابد. درایوهای SSD عادی به‌دلیل داشتن سرعت خواندن و نوشتن ثابت اولین و بهترین گزینه برای ماینینگ چیا نیستند. البته با درنظرگرفتن این امر که پیش‌بینی می‌شود چیا سود سرشاری داشته باشد، قطعا هیچ‌یک از قطعات ذخیره‌سازی بازار از دست ماینرها در امان نخواهند بود. 

Jiahe Jinwei، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بومی چین، در گفت‌و‌گو با MyDrivers اعلام کرده است درایوهای SSD پرسرعت Gloway و Asgard این شرکت با یک و دو ترابایت ظرفیت و از نوع NVMe M.2 کاملا فروخته شده‌اند. این تولیدکننده قصد دارد محدودیت‌هایی اعمال کند تا ماینرها نتوانند درایوهای SSD عادی را در حجم بسیار زیاد بخرند. Jiahe Jinwei قصد دارد تولید درایو SSD را نیز برای پاسخ‌گویی به تقاضا افزایش دهد. گفته می‌شود وی مشغول تولید SSD ویژه‌ای است که صرفا برای عملیات‌های استخراج کاربرد پیدا می‌کند.

استخراج رمزارز ازطریق درایوهای SSD عادی اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است؛ اما احتمالا ماینرها توجه اصلی خود را به درایوهای SSD سازمانی نشان خواهند داد. در درایوهای SSD دوام به‌اندازه‌ی ظرفیت و سرعت عملکرد اهمیت دارد و درایوهای SSD سازمانی کلاس دیتاسنتر معمولا در سه معیار یادشده بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. 

در‌حال‌حاضر، چیا رسما برای معامله در‌دسترس قرار نگرفته است؛ به‌همین‌‌دلیل، احتمالا احتکار هارد‌درایوها و SSDها فعلا آغاز نمی‌شود. بسیاری از رمزارزها هیچ‌گاه به ارزش درخورتوجهی نمی‌رسند و پس از مدتی کوتاه فراموش می‌شوند؛ ازاین‌رو، باید منتظر بمانیم و ببینیم عملکردچیا چگونه خواهد بود. تا همین چند سال پیش، کمتر کسی بیت کوین را جدی می‌گرفت؛ اما امروزه ارزش این رمزارز به بیش از ۶۲ هزار دلار رسیده است.